ZADANIA PROJEKTANTA WNĘTRZ I KOMU JEST ON POTRZEBNY

….i nadszedł ten moment, kiedy jesteś już w posiadaniu wymarzonego nowego M lub przyszedł czas na remont starego i … jest koncepcja na aranżację wnętrza, ale nie do końca wiadomo, jak ją zrealizować… , a ponieważ wystrój wnętrza polega nie tylko na pięknej aranżacji, ale ważne są również funkcjonalność i ergonomia – potrzebny jest projektant wnętrz. Projektant spojrzy na nieruchomość jako na całość i zadba o spójność pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami.
Następnie, operując różnymi stylami, może zaprojektować wnętrze zgodnie z oczekiwaniami klienta lub pomóc mu w wyborze stylu.
Biorąc pod uwagę niepewność niektórych klientów przy wyborach dotyczących urządzania własnego wymarzonego mieszkania, projektant wnętrz powinien służyć profesjonalną poradą, zabłysnąć pomysłem, oczywiście po wcześniejszym wysłuchaniu potrzeb i koncepcji klienta.
Projektant wnętrz ma świadomość, iż elementy takie jak: funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, oddziaływanie ich względem siebie, ergonomia, komfort użytkowników, składają się na zaprojektowanie przestrzeni o wysokich walorach estetycznych.
Piękne wnętrza to przyjemność życia i radość z ich użytkowania. Oczywiście, w dzisiejszych czasach projektanci tworzą komfortowe, harmonijne i wysmakowane przestrzenie pracując na profesjonalnych programach komputerowych. Dzięki temu klient ma możliwość obejrzenia swojego mieszkania na gotowo i wprowadzenia ewentualnych zmian jeszcze przed jego realizacją. Jest to rewelacyjne rozwiązanie – klient bez wątpienia oszczędza czas i pieniądze, a projektant ma pracę – wszyscy są szczęśliwi i zadowoleni.
Program do projektowania jest wyposażony w narzędzia za pomocą których inwestor ogląda swoje mieszkanie jak na zdjęciach lub może w nim wirtualnie spacerować i zajrzeć w każdy zakamarek, może mieć odczucie, iż jego mieszkanie jest już gotowe, a najlepsze jest to, że ma jeszcze możliwość bez żadnych kosztów pozmieniać wszystko, z czego nie jest w stu procentach zadowolony…
….jednak zanim ten etap nadejdzie, projektant musi w ramach swojej pracy poprzedzić go wieloma czynnościami: przeprowadzić rozpoznanie w miejscu inwestycji i inwentaryzację (w następnym artykule opiszę na czym polega inwentaryzacja), przygotować koncepcję projektu pomieszczeń zgodnie z ich funkcją i przeznaczeniem oraz dostosować tę koncepcję do upodobań klienta i panujących trendów.
….a po wirtualnym spacerze we wnętrzu i akceptacji projektu przez klienta praca projektanta może mieć ciąg dalszy: sporządzenie dokumentacji technicznej i kosztorysu inwestycji, czyli spis i wycena wszystkich elementów projektu oraz na życzenie klienta, nadzór i koordynacja prac związanych z realizacją projektu, a także dostarczenie materiałów niezbędnych do jego realizacji….taka opcja i możliwość dla inwestora jest zdecydowanie rewelacyjna, gdyż znów oszczędza on swój czas i pieniądze…
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i w pewnej mierze stał się dla Ciebie pomocny, zapraszam do przeczytania kolejnych ….

 

Autor : Agata Pankowiak