W urządzaniu i aranżacji wnętrz istotną rolę pełnią określone style, wskazane jest, aby brać ich cechy charakterystyczne pod uwagę w procesie projektowania wnętrza domu czy mieszkania, aby poszczególne pomieszczenia stanowiły spójną estetycznie całość.

– STYL MODERN CLASSIC
Styl ten to połączenie elegancji i dyskretnego luksusu z wygodą i funkcjonalizmem według harmonii i szyku. Dominują u wnętrza jasne i przestronne, ściany w kolorach bieli, jasnych beży i szarości, meble w rożnych odcieniach brązu. Meble są tu komfortowe, pikowane sofy lub fotele, przyjemne w dotyku tkaniny. Dbałość o detale , oświetlenie pełni istotną rolę, królują efektowne żyrandole, stylowe lampy, kinkiety, występujące często w duecie i usytuowane symetrycznie. Bardzo ważną rolępełni sufit, liczne sztukaterie, podwieszane sufity z charakterystycznymi gzymsami wyznaczają poszczególne strefy użytkowe w otwartej przestrzeni dziennej. Projekt w stylu Modern Classic to przytulne wnętrze a nutką luksusu, obowiązuje zasada: „mniej znaczy więcej.”

– STYL SKANDYNAWSKI- NORDYCKI
Uznany za najbardziej rozpoznawalny nurt we wnętrzarstwie, cechuje go minimalizm, prostota i funkcjonalność, wywodzi się z północy Europy zapoczątkowany przez szwedzkiego architekta wnętrz i malarza Carla Larsona. Styl rozpoznawalny jest przez: białe ściany, jak i odcienie szarości, chłodnego błękitu i wrzosu, drewniane podłogi, nowoczesne meble, ład i porządek, dominujące światło dziennerezygnacja z firan, zasłon oraz ozdób okiennych. Występuje tu ograniczona ilość mebli przy maksymalnym wykorzystaniu ich potencjału. Modułowe elementy wyposażenia łączone ze sobą z
zachowaniem spójności aranżacji, funkcjonalne rozwiązania pozbawione ozdobników.

– STYL VINTAGE
Połączenie przeszłości z teraźniejszością. Styl ten pasuje do każdego wnętrza, dominują tu przedmioty codziennego użytku pochodzące z minionych dekad, takie jak: ceramika, meble, oświetlenie, intrygujące estetyczne wzornictwo. Istotna w aranżacji w stylu vintage jest ponadczasowość. Wprowadzenie stylu do wnętrza to przedmioty codziennego użytku: cukiernice, serwisy kawowe, wazony oraz meble. Styl ten można realizować w projekcie na dwa sposoby: wprowadzając do nowoczesnego otoczenia stare elementy lub współczesne elementy do starego wnętrza, kierując się przy tym z umiarem. Warto zastosować dodatki: plakaty, afisze, pierwsze na świecie reklamy, lampy ze stożkowym abażurem, kufer jako stolik, klosze z frędzlami w kwiatowe wzory z harmonijkowej tkaniny.

– STYL RUSTYKALNY
Jak sama nazwa mówi styl ten nawiązuje do klimatu rustykalnego, wiejskiego, swojskiego. Cechują go prostota i bezpretensjonalność, naturalne materiały i tkaniny, drewno z widocznymi słojami, kamień, ceramika, metale, dodatki dające efekt sielankowego wystroju. Klimat całości wystroju tworzą: pojemniki na przyprawy, akcesoria kuchenne, wiklina, suszone kwiaty, lniane obrusy, ręcznie tkane chodniki, skóry. Meble ludowe, ciężkie o prostych formach, kutych półkach, szafy z lustrem, łóżko drewniane w kolorze biały lub zupełnie surowe.

– STYL RETRO
Styl retro to klasyka i oryginalność, nawiązuje do wzornictwa lat 50. i 60., art. Deco, jak i również wnętrz pałacowych. Można go zastosować w aranżacji współczesnych mieszkań, jak i starych kamienic.
Dominują tu nasycone kolory: pomarańczowe, czerwienie skontrastowane z szarościami i beżem, musztardowy żółty, butelkowy zielony, ceglasty, bordowy. Na ścianach mile widziane wzorzyste tapety, na podłogach drewno, parkiet, mozaika, czerwono-białe płytki, orientalne dywany.
Meble w projekcie w stylu Retro najlepiej zastosować drewniane zdobione lub tapicerowane. Stoliki i szafki z drewna fornirowanego o zaokrąglonych kształtach, stoły i komody na zwężających się nóżkach, krzesła ze sklejki ze szczebelkowym oparciem, politurowane szafy. Mogą być zastosowane również proste współczesne meble w połączeniu ze stylowymi dodatkami.

– STYL INDUSTRIALNY
Charakteryzuje go światło, przestrzeń i surowy charakter, powstał w latach 50. Ubiegłego wieku w USA z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk, w których miejscowi artyści stworzyli nowy w architekturze wnętrz kierunek. Styl ten jest w aranżacji wnętrz synonimem luksusu i ekstrawagancji. Są to otwarte przestrzenie bez podziałów między pomieszczeniami, ogromne okna. Dominuje kolorystyka chłodna i optycznie jeszcze bardziej powiększająca przestrzeń, takie jak biel, zimne odcienie szarości, turkusy, ciemna czerwień. Stosowane w aranżacji tekstury to: beton architektoniczny, gres, tynk rustykalny, metal, szkło, surowe drewno, cegła, niewykończone mury,
widoczne elementy wentylacji, odkryte rury, kable, drewniane belki. Wszelkie nierówności, ubytki, zniszczenia są zastosowane celowo i nadają industrialnemu wnętrzu autentyczności. Meble
modernistyczne tworzące wrażenie przypadkowości, designerskie obrotowe hokery, szafki metalowe, konsole oraz połączenie metalu z drewnem lub szkłem- te wszystkie chwyty dozwolone w projektowaniu industrialnego wnętrza. Stawiamy tu na minimalizm, lecz bez rezygnowania z wygody i luksusu, czyli wstawiamy duże łóżko, dużą kanapę i wygodne pufy.

– STYL PROWANSALSKI
Tutaj jest domowo, jasno i przytulnie, klimatycznie jak we francuskim domu. Króluje tu kolorystyka jasna i pogodna: lawendowy z pastelowymi odcieniami różu, fioletu, bieli, błękitu, zieleni oraz odcieni piaskowych. Materiały naturalne, drewno oznakami starzenia i kamień. Meble stare lub wzorowane na postarzane, centrum domu to duży drewniany stół i nie powinno zabraknąć drewnianego kredensu z przeszklonymi szafkami.

– STYL BOHO
Styl Boho czyli szaleństwo artystycznych aranżacji. Dominuje tutaj przepych i ekstrawagancja, a cechy charakterystyczne to: różnorodność barw, zestawienia pozornie nie pasujących do siebie wzorów i kolorów, miękkie dywany, a meble i dodatki pochodzą z różnych styli. Można powiedzieć o wnętrzu tym, iż jest egzotyczne, a podkreślają to: szlachetne gatunki drewna, takie jak palisander, mahoń czy heban, bambus, wiklina. Meble bogato zdobione, miękkie sofy i podnóżki, skóra, aksamit.
Jeśli chodzi o wzory to stosuje się tu etniczne lub ludowe. Materiały naturalne, przewaga roślinności, donice z ziołami, palmy, figowce, drzewka bonsai.

– STYL SHABBY CHIC
Styl shabby chic to łagodna elegancja połączona z romantycznym klimatem. Jego prekursorką jest brytyjska projektantka Rachel Ashwell. Wnętrze zaprojektowane w tym stylu jest precyzyjnie dopracowane i zaplanowane, lecz wizualnie sprawia wrażenie zaniedbanego. Nowe, białe meble
wyglądające na zużyte z przecierkami czyli efektem postarzania z kabriolowymi nóżkami. Meble w stylu Ludwikańskim , fotele na giętych nóżkach, łoże z rzeźbionym wezgłowiem, złote wykończenia,
uchwyty mebli ozdobne i stylowe. Dominują kolory pastelowe, pożółkłe biele, beże, jasne róże i błękity. Na narzutach, pościeli, zasłonach charakterystyczne kwiatki lub serduszka. Królują tu firanki z koronki bezowe lub ecru przewiązane wstążeczkami.