Jest wrażeniem optycznym we wnętrzu, czyli umiejętnym zastosowaniem kolorów. Możemy je zestawiać na zasadzie podobieństwa lub kontrastu.

Oczywiście na tym polu również obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”, należy łączyć barwy z umiarem, aby całość sprawiała wrażenie uporządkowania i przyjemny wizualnie efekt. Kolory farb, ścian, wyposażenia mają duży wpływ na percepcję przestrzeni.
Przy wyborze kolorystyki w aranżacji wnętrza należy wziąć pod uwagę następujące aspekty: aktualnie panujące trendy, osobiste upodobania użytkownika, przeznaczenie pomieszczenia, wielkość pomieszczenia oraz stopień oświetlenia naturalnym światłem.
Oto jaka kolorystyka proponowana jest do poszczególnych pomieszczeń: do sypialni preferowany jest odprężający niebieski, raczej jasny, jego zimne i ciepłe odcienie. Najlepsza kolorystyka do kuchni to odcienie szarości lub żółci, natomiast w jadalni starajmy się unikać niebieskiego i zielonego.
Przedpokój i ciągi komunikacyjne są intensywniej eksploatowane, dlatego powinny dominować tutaj wyraziste barwy. Salon świetnie prezentuje się w odcieniach szarości, brązach i beżach i każda kolorystyka mebli i wyposażenia wnętrz będzie tu pasowała. W łazience absolutna dowolność stosowania kolorystyki na zasadzie kontrastów.
Zasada mówi, iż duże pomieszczenia mogą być zaaranżowane w intensywniejszych barwach. Pomieszczenia rozrywkowe, takie jak: siłownia, pokoje zabaw dla dzieci, bary, kawiarnie, świetnie prezentują się w żywych barwach: czerwieni, pomarańczy, żółtym.
Pokój dziecięcy najlepiej zaaranżować w kolorystyce spokojnej: bieli, jasnych odcieniach niebieskiego i zielonego.
Należy pamiętać, iż im mnij światła naturalnego jest w pomieszczeniu, tym kolorystyka aranżacji jest jaśniejsza. Kolory we wnętrzu mają wpływ na samopoczucie użytkowników, i co za tym idzie: czerwony- dodaje energii, pobudza do działania, żółty- dodaje radości, optymizmu, pobudza do działania, niebieski- dodaje harmonii, wycisza, zmniejsza stres, zielony- relaksuje, wspomaga kreatywne myślenie, przynosi ukojenie i spokój, szary- działa uspokajająco i jest uniwersalny, ponieważ doskonale współgra z każdym kolorem, fioletowy- synonim elegancji, wywołuje kreatywne myśleni